
Безбар’єрність – це концепція, що передбачає створення умов, у яких всі люди, незалежно від фізичних, сенсорних, інтелектуальних чи інших особливостей, мають рівний доступ до різних аспектів суспільного життя. Це коли кожна людина, незалежно від віку, інвалідності, статі чи інших особливостей, може вільно пересуватись, навчатися, працювати, подорожувати, користуватись онлайн-послугами, впливати на життя громади та країни.
Цього року в Україні вперше відбувається Національний тиждень безбар’єрності. Він проводиться в рамках стратегії створення безбар’єрного простору в Україні за ініціативи першої леді України Олени Зеленської та триває з 19 по 25 травня. Його мета: підвищити рівень обізнаності громадян про безбар’єрність та розуміння того, як вона впливає на розвиток суспільства, мотивувати долучатися до діючих проєктів та ініціатив. А головне – сформувати позитивне ставлення до безбар’єрності як суспільної норми. Адже безбар’єрність – це про зручність для кожного з нас, це коли можеш.
Національною стратегією із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, прийнятою у 2021 році за ініціативи першої леді України Олени Зеленської, передбачено створення безбар’єрного простору в Україні за шістьома основними напрямками:
- Фізична безбар’єрність – створення середовища, в якому громадські споруди та публічні місця, транспорт і послуги є фізично доступними для всіх суспільних груп.
- Інформаційна безбар’єрність – умови, за яких люди, незалежно від їх функціональних порушень чи комунікативних можливостей, мають доступ до інформації в різних форматах та з використанням технологій, що враховують їх потреби та можливості.
- Цифрова безбар’єрність – забезпечення доступу до інформації, комунікації, публічних та інших послуг онлайн для всіх суспільних груп, включаючи літніх людей, людей з інвалідністю, людей, які проживають у сільській місцевості тощо.
- Суспільна та громадянська безбар’єрність – передбачає забезпечення рівних можливостей участі всіх людей та суспільних груп у житті громад та держави.
- Освітня безбар’єрність – створення рівних можливостей та вільного доступу до освіти, включаючи освіту протягом життя.
- Економічна безбар’єрність – забезпечення умов та можливостей для працевлаштування, заняття підприємництвом молоді, жінок, літніх людей, людей з інвалідністю тощо.
Детальніше про безбар’єрність можна дізнатися в Довіднику безбар’єрності.
В межах ініціативи першої леді Олени Зеленської «Без бар’єрів» у співпраці із радницею-уповноваженою Президента України з питань безбар’єрності, ГО «Безбар’єрність», представниками громадянського суспільства та експертами за підтримки проєкту ПРООН «Права людини для України», що фінансується Міністерством закордонних справ Данії, було створено Освітній серіал Міністерства цифрової трансформації України.
Безбар’єрність – це про гідність і можливості, доступні кожному й кожній. Це коли всі відчувають, що їх чують і що вони є частиною суспільства.
⚪️ «Безбар’єрність – це коли можеш» – усеукраїнська кампанія соціальних змін, яка є частиною Національної стратегії зі створення безбарʼєрного простору та реалізується спільно з ЮНІСЕФ у межах ініціативи першої леді України Олени Зеленської «Без бар’єрів».
Її мета – розповісти українцям про принципи безбар’єрності та залучити кожного й кожну до створення України без бар’єрів, у якій повага, підтримка та доступність – це норма, а не виняток.
Ця кампанія покликана усунути барʼєри в шести основних напрямах: фізичному, суспільно-громадянському, економічному, освітньому, цифровому й інформаційному. Сьогодні пропонуємо дізнатися більше про кожен із них👆🏻
Та головне, безбарʼєрність стосується всіх. Бо всі ми в різних життєвих ситуаціях потребуємо трохи більше розуміння чи підтримки. І всі ми можемо її дати – своїми словами, рішеннями та діями.